ازدواج از دیدگاه تربیت اسلامی

                 کلاس تربیت اسلامی استاد علی حاجی خانی در دانشگاه علامه طباطبائی

 

روز اولی که برای شرکت در این کلاس (با توصیه یکی از دوستان) به دانشگاه علامه مراجعه کردم مجبور شدم چند دقیقه ای را در حیاط دانشگاه و در جوار چندتن از دانشجویان بگذرانم که سر صحبت باز شد ووقتی فهمیدند برای چه کلاسی مراجعه کرده ام کلی خندیدند که: بابا!تربیت اسلامی هم شد درس که بخواهی میهمان بیائی؟!اما وقتی وارد کلاس شدم و چند دقیقه ای از تدریس استاد گذشت فهمیدم که درست آمده ام.

تابحال مباحث مربوط به ازدواج را در این حد ملموس نشنیده بودم. چون تمامی موارد مربوط به ازدواج را شامل می شد و در قسمتهایی از آن به ازدواج و آشنائی های اینترنتی می پردازد.فعلا قسمت اول را بخوانید تا قسمتهای بعدی...

                                                          

                                                        ------------------------

 

تربیت عبارتست از به فعلیت رساندن استعدادهای بالقوه هر موجودی(اعم از حیوان و انسان) به صورت صحیح.

بعضی از افراد شروع زمینه سازی برای تربیت را از دوران جوانی،بعضی از کودکی و گروهی از دوره جنینی می دانند اما بعضی از صاحب نظران برای شروع بحث تربیت به زمان قبل از ازدواج نظر دارند و علت این امر را داشتن همراهی خوب برای تربیت فرزند می دانند(اصطلاحا زمانی که پدر و مادری هر دو دارای شرایط و مشخصات خاصی باشند قاعدتا تربیت فرزندی با همان مشخصات برایشان آسانتر و آینده کودک روشنتر خواهد بود)

به همین دلیل آغاز مباحث تربیت اسلامی با مبحث ازدواج موفق و شرایط زوجین آغاز می گردد.

اولین بحثی که درباره ازدواج مطرح می گردد موضوع کفو بودن زوجین است.متخصصین دینی و اجتماعی کفویت را نه فقط به معنای برابری و مساوی بودن بلکه به معنای مکمل هم بودن در نظر می گیرند یکی از زیباترین مثالها در این زمینه یک جفت کفش است!هر کدام از لنگه های کفش "شخصیت"منحصر به فرد خود را دارند،شبیه یکدیگر هستند اما در بعضی موارد کاملا متضاد هستند (دقت کنید همین تضاد کمک بزرگی برای درست انجام دادن وظایفشان است) اما مکمل  هم هستند.

یکی دیگر از مسائلی که درباره کفویت مطرح می شود مسئله ایست که عموم مردم از آن با اصطلاح به هم آمدن یاد می کنند یعنی زوجین علاوه بر مکمل هم بودن در بعضی موارد باید شرایطی نه مساوی که شبیه به هم داشته باشند . مواردی مانند موقعیتهای اجتماعی، وضعیت مالی، شرایط جسمانی، زیبائی،اعتقادات دینی و مواردی از این قبیل

ادامه دارد...

دوشنبه ۸ تیر ،۱۳۸۳ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ توسط سید آشنا نظرات ()
تگ ها: