سلام.

امروز می خوام يه ذره در باره هنر و هنرمندها صحبت کنم.

اينکه هنرمند قدر بيند و بر صدر نشيند از قرار به گذشته ها خيلی دور مربوط می شه!

حداقل سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری که اين رو ثابت کرد.

ماجرا اين است که:

استاد مشبک بنده استاد اکبر صوتی کرمانی هستند.ايشان از مفاخر نر مشبک و جزء بنينگذاران اين رشته هنری محسوب می شوند.از افتخارات ايشان می توان به کسب رتبه اول کارهای دستی جهان در ژاپن به سال ۱۳۴۳ شمسی و کسب عنوان استاد برجسته با رتبه الف از خود ميراث فرهنگی(اين عنوان معادل دکترا می باشد) کسب عنوان بازنشسته نمونه در کل کشور در سال گذشته و دريافت لوح سپاس از آقای خاتمی و بسياری عناوين و مقامهای مختلف اشاره کرد.

هفته گذشته با تصويب  ميراث فرهنگی کارشناسی برای قيمت گذاری و خريد کارهای ايشان به منزل و کارگاه ايشان مراجعه می کنند و شروع به قيمت گذاری می کنند.

 و الحق که کارشناس بوده اند!

 

اين تابلو که مشهاده می کنيد به ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر(يک متر و نيم) و عرض تقريبی ۵۰ سانتی متر از تخته سلماسی حبشی به قطر ۳ سانتی متر بريده شده است. و بيش از ۱۰۰ ساعت کار برده است(بدون اينکه چوب بشکند يا تکه تکه شود يعنی اين کار يک تکه است در بعضی قسمتها کل کار بوسيله يک قسمت از چوب به عرض کمتر از نيم سانتی متر به هم متصل است)اين کار در حال حاضر در قابی از جنس چوب به قيمت تقريبی ۶۰۰۰۰ تومان قرار گرفته است.

حالا فکر می کنيد جناب کارشناس چه قيمتی برای اين کار گذاشته است؟!

 چند ميليون تومان؟!چند ده ميليون تومان؟!

چه مبلغی از بودجه ۱۸۰ ميليارد تومانی سازمان؟!

بايد بگويم که ۱۰۰.۰۰۰ تومان!بله يکصد هزار تومان پول رايج مملکت!

جالب بود ! نه؟!

نکته جالب اينجاست که برای کاری که با آينه مخصوص کار شده و بيش از ۱۲۰.۰۰۰ تومان هزينه آينه و ۴۰.۰۰۰ تومان هزينه قاب کار شده فقط ۸۰.۰۰۰ تومان قيمت گذاری شده! يعنی حتی کمتر از مبلغ هزينه شده!

هنری زجر بيند و در قعر نشيند!

اين بهتر نيست؟!

سه‌شنبه ۱۱ امرداد ،۱۳۸٤ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ توسط سید آشنا نظرات ()
تگ ها: